PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır. Normal şartlarda kanda ortalama milimetreküpte 150.000–450.000 arasında trombosit bulunur. PRP’de hedef milimetreküpteki trombosit sayısını kontrollü olarak arttırarak trombositlerin iyileştirme ve doku yenileme gücünden maksimum yararlanmaktır. PRP tedavilerinde fayda görmeyi beklediğimiz trombositler onarıcı maddelerle yüklüdür ve doku onarımında başrol oynarlar. Bunu örneklemek gerekirse bir yaralanma durumunda trombositler yara bölgesinde toplanır ve başta growth faktör (büyüme faktörü) olmak üzere iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesini sağlarlar. Bu onarıcı görevlerle dolu maddeleri Cilt ve Saç Dökülmesi Tedavilerinde de aynı amaçla kullanıyoruz.

Çevresel etkenler, genetik faktörler, yaşlanma, stresli yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullara maruz kalındığında hücre yenilenmesi yavaşlar veya tamamen durur. Bu tip durumlarda saç dökülmesi, ciltte sarkma ve lekelenmeler, vücut çatlakları gibi durumlar oluşabilir. Farklı etkenler sebebiyle oluşmuşlarsa da kişinin hücre yenilenmesinin yavaşlığından ötürü iyileşme gözlenmez. Onarıcı plateletler sorunlu bölgeye kan dolaşımı ile ulaşamıyorsa yürütülmesi gereken mantık aslında son derece basittir. Bu hücreler kanımızda mevcut olduğuna göre tek yapmamız gereken Plateletleri kandan ayırmak ve sorunlu bölgeye nakletmektir.

PRP Maddesi Nasıl Elde Edilir?

Hastadan alınan az miktarda kan içinde özel bir jel bulunan küçük tüplere konulur ve santrifüj işlemi uygular. Bu işlemin sonunda tüplerdeki kan bileşenlerine ayrılır. Bu ayrıştırma sonrasında mililitrede 1 ila 1,5 milyon kadar trombosit (pıhtı hücresi)yoğunluğuna sahip plazma elde edilir.Bu plazma mezoterapi ve napaj yöntemleri kullanılarak hasarlı bölgeye hekim tarafından uygulanır.

Saç PRP Tedavisi

Saç PRP tedavisi nasıl uygulanır?

Hastadan alınan kanla hazırlanan trombositten zengin serum saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgede cilt altına ve cilt içine verilir.

Saç PRP’sinde ne amaçlanır?

PRP serumunun içindeki doğal büyüme faktörleri sayesinde, saçın kalitesini arttırmak, saç dökülmesini durdurmak ve yeni saç oluşumunu sağlamak amaçlanır.

Saç PRP’si kimlere yapılabilir?

Saçlarında dökülme, cansızlık ve mat görüntü şikayeti olan kadın ve erkeklere güvenle uygulanabilir.

Saç PRP’si ne sıklıkta yapılmalıdır?

Erkek tipi saç dökülmesinde genellikle 2-4 haftalık aralarla 3-4 seans olarak uygulanır. Sonucun kalıcı olması için 4 ayda bir tek seanslık idame tedaviler uygulanır.

Saçta PRP uygulaması ağrılı mıdır?

Hastanın konforu ve tedavinin minimum ağrı ile yapılabilmesi için uygulama öncesi tedavinin yapılacağı saçlı bölgeye lokal anestezik uygulanabilir.

  • Saç PRP’si uygulamasından sonra ne zaman günlük hayata dönülebilir?
  • Uygulamadan hemen sonra normal aktivitelere dönülebilir.
  • Saç PRP’si uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?
  • Uygulamanın yapıldığı gün terlemeye neden olan aktivitelerden kaçınılmalı ve saç yıkanmamalıdır. Ertesi gün saç yıkanabilir.

Saç PRP ‘sinin yan etkileri nelerdir?

Kişinin kendi kanı ile yapıldığı için yan etki görülme ihtimali çok düşüktür. Nadiren de olsa hassasiyet ve hafif bir baş ağrısı görülebilir.

Diğer tedavilerle birlikte saça PRP uygulaması yapılabilir mi?

Evet, reçeteli ilaçlar, losyonlar, saç mezoterapisi ve saça uygulanan diğer tedavilerle birlikte de PRP uygulanabilir.Özellikle son zamanlarda Ozon ile kombine edilerek Ozonlu PRP uygulaması yapılmaktadır.