Ameliyatsız İple Yüz Germe(Askılama) Nedir ? 

Ameliyatsız iple yüz germe, özellikle son yıllarda popülerliğini her geçen gün arttıran ve adından söz ettiren bir yüz estetiği uygulamasıdır.Yüz yaşlandıkça hacimsel kayba uğramaya başlar. Aynı zamanda yerçekimi etkisi ile yatay yönde sarkmaya başlar. Bu duruma bağlı olarak yüz ovalinde bozulma olur.Günümüzde bu sorunları hızla azaltan ve yüz görünümünü bir anda değiştiren teknikler gelişti. Bu tekniklerden biri Ameliyatsız İple Yüz ve Vücut Germe Askılama yöntemidir. Ameliyatsız yüz germe yöntemi ile Polidioksanon (PDO) içeren cerrahi dikiş ipliklerinin kullanıldığı bir teknikten bahsediyoruz. Bu teknik , özellikle erken dönem yüz değişikliklerinin başladığı vakalarda ve yüz germe ameliyatına girmek istemeyenler için geliştirilen bir tekniktir.

Ameliyatsız İple Yüz Germe ( Askılama ) yönteminin etkileri nelerdir?

Ameliyatsız iple yüz germe işleminde kullanılan ipler ; deri altında kendiliğinden eriyen , yara iyileşme mekanizmasını uyaran ve yeni destek doku elde etmemizi sağlayan cerrahi malzemelerdir. Bu özelliği üzerine eklenen çentikler sayesinde derinin gerginliğini artırma ve sarkan alanların yukarı taşınarak daha düzgün bir yüzey elde etmemizi sağlar.

Bu iplerinin ham maddesi olan PDO, cildin yaşlanmasını engelleyen ve cildimiz için kritik önem taşıyan kollajen maddesinin, elastin proteinin ve hyalüronik asidin üretimini teşvik ediyor. Bağ dokularını güçlendiriyor.
Ameliyatsız yüz germe yanak, çene, boyun, gıdı gibi elastikiyetini kaybeden bölgeleri sıkılaştırıyor ve eski esnekliğine kavuşmasını sağlıyor.

Etkisi yaklaşık olarak 2 ay içinde başlayarak, kişinin metabolizmasına bağlı olarak birkaç sene sürüyor.

Ameliyatsız İple Yüz Germe (Askılama) Hangi Bölgelere Uygulanır?

Çoğunlukla ;  Kaş kaldırma, Badem Göz estetiği , Orta Yüz germe, Çene hattının ( Jawline ) düzeltilmesi, Boyun germe amacıyla uygulanıyor.

Ameliyatsız yüz germenin avantajları

  • Yapılan işlem cerrahi bir işlem olmadığı için minimum düzeyde acı hissediyorsunuz.
  • Sadece lokal aneztezi söz konusu olduğu için, cerrahi yüz germe ameliyatına göre çok daha az riskle karşılaşıyorsunuz .
  • Zaman sınırlaması altında yaşayan kişiler için hiçbir sorun oluşturmuyor, çünkü işlem yapıldıktan sonra normal hayatınıza devam ediyorsunuz.
  • İşlem sonunda iz kalmıyor.
  • Etkisini hemen görmeye başlıyorsunuz.
  • Cerrahi operasyonlara göre cebiniz için çok daha uygun
  • Geri döndürülebilir ve düzeltilebilir.

Eğer memnun kalmaz iseniz eski halinize dönebiliyorsunuz .

Ameliyatsız İple Yüz Germe (Askılama) TedavisininTekrarı Ne Zaman Gerekir?

Ameliyatsız İple Yüz Germe (Askılama) uygulaması sonrasında sonuçlar 2-3 ay sonra tam olarak görülmeye başlar. Genelde üç ayın sonunda kontrol yapılıp ek uygulama gerekip gerekmediğine bakılır. Gerekli ise mini uygulamalar ile rötuş yapılır. Daha sonra farklı bir uygulama gerekli değil ise yıllık aralarla kontrol edilir. Uygulama sonrasında yüzde hafif şişlikler , bazı alanlarda küçük deri altı kanamalara bağlı morluklar olabilir. Genelde uygulamadan sonra iki gün banyo yapmaya izin verilmiyor. Daha sonrasında banyo yapılabilir. Genelde şişlikler 48 – 72 saatte geriler. Uygulamadan üç gün sonra makyaj yapılarak normal hayata dönülebilir Uygulama alanının bölgesel uyuşturulması ile ağrı hissi yok denecek kadar azdır.

Bu tedaviyi uygulayan ünlüler var mı?

Ameliyatsız yüz germe diğer kırışıklık tedavilerine göre oldukça kısa bir geçmişe sahip fakat memnuniyet seviyesinin yüksek olması özellikle Hollywood yıldızlarının ilgisini çekiyor.Ayrıca çok sayıda yerli sanatçımızında ip askı uygulamaları yaptırdıkları biliniyor.

İple yüz asma yönteminin olası yan etkiler nelerdir?

İple asma yöntemi, uzman ve bu işin eğitimini almış ellerde önemli bir yan etki oluşturmamaktadır. İşlem sonrası iğnelerin giriş yerlerinde birkaç gün süren kızarıklık, bazen hafif morluklar oluşabilmektedir.

Kimlere uygulanmamalıdır?

İlerlemiş kanser hastalığı olanlar, diyabet hastaları, pıhtılaşma bozukluğuna sahip kişiler, cildinde enfeksiyona bağlı iltihap olanlar, ağır otoimmun hastalığı olanlar, çocuklar ve hamilelere uygulanmamalıdır.

Ayrıca biyolojik malzemelere alerjisi olan ya da aşırı hassas olan kişiler doktorlarıyla bu bilgiyi paylaşmalı ve tedavi için uygun aday olup olmadıklarına karar verilmelidir.