Hyaluronik Asit, Kalsiyum Hidroksiapatit  veya Poli-L laktik asit gibi farmakolojik ajanların  derin çizgi, kırışıklık, çöküklük olan bölgelerde, dudaklarda veya el sırtında sorunlu bölgeye enjeksiyonu şeklinde uygulanır. Hekimlerin tecrübelerine ve tedavi endikasyonlarına bağlı olarak değişmekle beraber hyaluronik asit bazlı dolgular cilt tonusü ile olan uyumları, yüzün yaşlanma dinamiklerine paralel davranışları ve çok doğal natürel sonuçlar yaratmaları nedeniyle ,ayrıca komplikasyonlarının neredeyse hiç olmayışı avantajıyla tüm diğer dolgulardan daha fazla tercih edilir hale gelmişlerdir.
Cildimiz yaşlandıkça kollajen, elastin doku ve hyaluronik asit miktarında azalma meydana gelir. Dolgu uygulamalarında azalmakta olan hyaluronik asit, küçük iğneler yardımıyla cilt altındaki problemli olan yerlere enjekte edilirler. Jel kıvamındaki hyaluronik asit cildin su tutma kapasitesini arttırarak volüm sağlar.Yapıldıgı bölgeye hacim kazandırır.

Dolgu uygulamaları çoğunlukla ; Yüzdeki ince ve derin kırışıklıkların doldurulması, dudakların ve konturunun dolgunlaştırılması, yanaklar, çene, göz çevresi ve şakaklara hacim verilmesi, akne ya da diğer nedenlerle oluşmuş derin izlerin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Kaş arası, nazolabial bölge, göz altı ve çevresi ile dudak en sık uygulama alanlarıdır. Boyunda ve el sırtında da düşük molekül ağırlıklı dolgulardan faydalanılmaktadır.Kemerli olan burunların düzeltilmesi ya da burun ucunu kaldırmak için de dolgu uygulamalarından faydalanılmaktadır.

İşlem yapıldığı an itibariyle kendini belli eder fakat zamanla su tutma kapasitesi arttıkça etkisi daha da artar. Kullanılan dolgunun molekül ağırlığına ve yapıldığı bölgeye bağlı olarak etki süreleri 6-18 ay arasında değişmektedir.

Hyaluronik Asidin Görevleri Nelerdir?

Asıl görevi deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Yoğunluk oluşturabilme özelliğinden dolayı dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

 • Cildin pürüzsüzlüğünü ve canlılığını artırır.
 • Dokuların onarımında ve elastikiyetinde rol oynar. Bu nedenle yaşlanma karşıtı (anti-aging) etkisi de vardır.
 • Ciltteki iltihabın giderilmesinde rol oynar, bu nedenle akne tedavisinde de etkilidir.
 • Hylauronik asitin gençlerde zengin olmasından ötürü, ciltleri daha yumuşak, canlı ve gergindir.
 • Cildin nem dengesini sağlar.
 • Dolgu Nerelere Uygulanır?
 • Yüzdeki kırışıklıklara,
 • Dudak köşelerinden aşağıya inen üzüntü çizgilerine (Marionette)
 • Ciltteki derin çizgilere,
 • Kaşlar arasındaki dikey çizgilere
 • Dolgunlaştırmak amacı ile dudak ve yanak bölgesine,
 • Göz altı ve göz çevresine,
 • Akne veya yara izlerinin bulunduğu bölgelere,
 • Burnun kemerli olan bölgesine ,
 • Yüzün alt kısmındaki sarkma ve kırışıklıklara,
 • Belirginleştirmek amacı ile elmacık kemiklerine,
 • Şekil vermek amacı ile kaşlara,
 • Nazolabial çizgilere (burun kanatlarından dudağa inen ince çizgiler)

Özetle Nemlendirici özelliğide olan saf hyaluronik asit tüm yüze, boyuna, dekolte bölgelere ve ellere uygulanabilir.
El gençleştirme işlemlerinde derin dolgularla ellerde oluşan yumuşak doku kaybı giderilir, nemlendirici hyaluronik asit uygulamaları ile el sırtındaki cildin kalitesi yükseltilir.

Dolgu Uygulaması Hakkında

Uygulama ortalama 15 – 30 dakika sürer.

Hyalüronik asit enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır. Yüz dolgusu veya dudak dolgusu işlemlerini öğle yemeği molasında dahi yaptırıp günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Herhangi bir ön test yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak uygulayan kişinin bu işin uzmanı tecrübeli bir hekim olması önemlidir.
Lokal anestezik krem kullanılmaktadır bu nedenle minimal rahatsızlık hissedilir. Acının şiddeti hastanın ağrı duyarlılığına, dolgu miktarına ve uygulanan bölgeye göre değişmektedir.
Uygulama sonrası ücretsiz kontrol muayenesi yapılıp gerekli yerlere ekleme ve düzeltme işlemleri uygulanabilmektedir.

Uygulama Sonrası

 • İşlem yapıldığı andan itibaren etkisini rahatlıkla görebiliriz.
 • Dolgu enjeksiyonlarından sonra normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz.
 • Uygulamayı takiben 1 – 2 gün ağır spor yapılmamalıdır.
 • Uygulama yapıldığı gün makyaj yapılmamalıdır.
 • Uygulamanın olduğu gün uyku pozisyonuna dikkat edilmelidir.
 • İşlemden sonra 1 – 2 gün çok sıcak suya maruz kalınmamalıdır.
 • Doktorun tavsiyesi doğrultusunda hafif masajlar yapılabilir.
 • Hafif kızarıklık, morluk veya ödem oluşabilir fakat 3-4 gün içinde geçmesi beklenir.

DOLGU TEDAVİSİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme( ödem )olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Alerjik reaksiyonlar çok nadir görülürler. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik oluşabilir. Hyaluronik asit ile yüz dolgusu tedavisi, genellikle estetik operasyona bir alternatif olarak uygulanır. Hyaluronik asit kullanımı oldukça güvenlidir.Alerjik bir madde değildir. Bundan dolayı tedavi öncesi herhangi bir test uygulamasına gerek yoktur.

En çok tercih edilen DOLGU UYGULAMA çeşitleri

DUDAK DOLGUSU

Dudak dolgunlaştırma işlemi daha dolgun ve şekilli dudaklara sahip olmak için yapılan bir estetik işlemdir. Kişinin dudak yapısına göre belirlenen miktarlarda dudakların içine ve çevresine enjekte edilen dermal dolgular ile yapılmaktadır.

 • Dudak estetiği genelde hangi amaçla yapılır ?
 • Dudak dolgunlaştırma
 • Dudak kenarındaki sarkmalarda
 • Dudak şekillendirme
 • Dudaklardaki asimetriler
 • Dudak kontürünü belirginleştirme
 • Dudak üstündeki ince çizgilerde

Dudak dolgusu nasıl yapılır ? İşlem öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir.

Dudak dolgusu öncesi bölgeye anestezik etkili bir krem uygulanır. Anestezik kremin etkisini genelde 10-15 dakika içinde gösterir.Dudaklar uyuştuktan sonra hyaluronik asit içerikli mineral dolgu maddesi ince uçlu bir enjeksiyonla dudaklara verilir. Dudak dolgusu işlemi yaklaşık 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Dudak dolgusu öncesi kişinin dudak yapısı incelenir ve nasıl bir dolgu uygulaması yapılacağı belirlenir. Daha belirgin ve doğal güzel bir görünüm elde edilmek amacıyla kişinin dudak yapısına göre dolgunun miktarı ve uygulanacağı bölgeler belirlenir. Gün geçtikçe dolgu işleminde kullanılan teknikler değişmekte ve gelişmektedir. Genelde her doktorun kendine ait teknikleri ve tecrübeleri mevcuttur. Dudak dolgusunda genel olarak ince dudaklarda dolgu uygulaması yapmak biraz daha zordur. İnce dudaklarda dolgu işlemini zamana yayarak yapmak doğal ve güzel sonuçlar alınmasını sağlar.

Dudak Dolgunlaştırma işlemi sonrası ödem  ve şişlik  olur mu?

Az miktarda kısa süreli bir şişlik oluşabilir. Enjeksiyon giriş yerlerinde morarma meydana gelebilir. Ancak 2-3 gün içinde morluklar kaybolur. Oluşan morluk ve ödemi azaltmak için fazla bastırmadan buz tutulmalıdır. Buz uygulamasına gün içerisinde 2-3 saatte bir devam edilebilir. Ayrıca morluk azaltıcı kremler sürülebilir.

Dudak dolgusu kalıcı mı? 

Dudak dolgusu kalıcı değildir. İşlemin kalıcılığı ortalama 9-12 ay civarındadır. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için dudak dolgusu işleminin bu süre sonunda tekrar yapılması gerekir.

NAZOLABİAL DOLGU ( BURUN-DUDAK ARASI )

Burun kenarı ile dudaklar arasındaki derin çizgilerde yapılan dolgu uygulamasıdır.Doğru bir uygulama yapıldığında oldukça iyi sonuçlar elde edilmektedir.

BURUN ŞEKİLLENDİRME DOLGUSU

Özellikle burun ucu düşüklüğü , konuşurken burun ucununda hareket etmesi , kemerli burun , burun yüzeyinde var olan veya sonradan oluşan boşluklarda ve asimetrilerde ,hyalüronik asit bazlı dolgular güvenle tercih edilmektedir.

ÇENE VE ÇENE HATTI DOLGUSU (JAWLİNE )

Son dönemlerde oldukça tercih edilen bir uygulamadır . Jawline dolgusu olarakta adlandırılan bu uygulama ile belirgin hatlı ve estetik bir çeneye sahip olabilirsiniz.

ELMACIK KEMİĞİ-YANAK DOLGUSU

Elmacık kemiği dolgusu, yüz estetiğinde öne çıkan, kişiye doğal bir güzellik katarak görünümünü önemli ölçüde değiştirebilen çok etkili bir uygulamadır. Elmacık kemiği bölgesinin genetik, aşırı kilo kaybı ve yaşlanmaya bağlı olarak çökmesi ,yüzümüzü olduğundan daha yorgun ,çökkün ve sağlıksız gösterir. Belirgin ve öne çıkık elmacık kemiklerine sahip olmak ise cildimizin daha gergin ve ifademizin daha genç görünmesini sağlar.Yanaklarda oluşan boşluklar doldurularak hacim kazandırılır.

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU

Gözaltı ışık dolgusu nedir?

Göz altı dolgusu göz altı morluğu ve çöküklüğünde etkin şekilde kullanılan bir yöntemdir. Işık dolgusu verildiği alana homojen bir şekilde yayılarak etkisini gösterir. Göz altında şikayet edilen alana ışık dolgusu yapıldıktan bir hafta sonra göz altında aydınlanma ve yorgun görünümde azalma meydana gelir. Bu dolgunun avantajı doğal gözükmesi ve göz altında ödem sorunu yaratmamasıdır.

Gözaltı ışık dolgusu neler içerir?

Gözaltı ışık dolgusu etkinliğini özel hyaluronik asit yapısının yanı sıra 7 aminoasit, 3 anti-oksidan ve nemlendiricilerden alır.  Amino asitler cildin kollajenini artırır ve nem verirler. Böylece göz altı derisi beslenerek zaman içinde daha kaliteli hale gelir. Antioksidanlar göz altı cildini koruyarak sağlıklı kalmasını sağlar. Tek seansta gerçekleştirilen işlem eğer şiddetli morluk ve çöküklük varsa etkinliği arttırmak için tekrarlanabilir.

Gözaltı ışık dolgusu kimlere yapılabilir?

Göz altı ışık dolgusu göz çukuru olan hastalara uygulanabilir. Her kişide uygulanması doğru değildir, mutlaka gözaltları uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir Göz altı halkaları yani morlukların azalmasına yardımcı olabilir.

Gözaltı ışık dolgusu ne kadar süre etkilidir, ne sıklıkla tekrarlanmalıdır?

Dolgunun uygulanması sonrasında hemen sonucunu görebilirsiniz, şişme ve morarma hemen hemen hiç olmamaktadır. 1 hafta sonra en iyi halini alacaktır. Dolgu 1-1,5 sene kadar kalıcı olmaktadır .Bu süre sonunda tekrarlanmalıdır. Tekrar uygulamalarda kalıcılık artar.