Botoks Nedir?

Botoks halk arasında bilinenin aksine bir yılan zehiri değildir. Botoks “Clostridium Botulinum” adındaki bir bakterinin toksininden ( botolinum toksin A)  elde edilen protein bazlı bir ilaçtır.Botoks uygulaması , bu proteinin ince uçlu iğnelerle kasların içine enjekte edilmesi ile gerçekleşen , cerrahi olmayan bir uygulamadır. Gönderilen ilaç yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir. Laboratuvar ortamında da üretilebilen botoks uzun yıllar medikal tıpta değişik tedavi ve hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik ve kozmetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir. Hatta en çok talep gören medikal estetik uygulama diyebiliriz.

Botoks Güvenli midir?

İlk olarak 2002 yılında FDA tarafından bazı estetik alanlarda kullanımı onaylanmıştır.Sonraki yıllarda kullanım alanı genişlemiştir. Bu süreçte uzun yıllardır başarılı ve güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Enjekte edilen bu protein, kas ve sinir arasındaki iletiyi kesintiye uğratarak kasın kasılmasını zayıflatır. Böylece mimiklerin hareketi sonucu oluşan kırışıklıklar engellenmiş olur.

Botoks Hangi sorunlarda etkili oluyor? 

Botoks, kliniğimizde Estetik amaçlı olarak

Alın bölgesi kırışıklıkları; Alın bölgesi yüzdeki kırışıklıkları ve mimikleri en fazla gösteren alanlardan biridir. Buradaki yatay kırışıklıklar alın botoksu uygulamasıyla düzelmektedir. Alın bölgesi botoksu uygulaması yapılırken, kaşların ve göz kapakların durumu dikkate alınır. Bazen kaş kaldırma botoksu ile kombine edilmelidir
Kaş arası kırışıklıkları ; Kaş arası botoksu ile bu kırışıklıklar düzeltilebilmektedir. Bazen kaş arası çizgileri oldukça derin olmaktadır, bu durumda dolgu veya örümcek ağı ile botoks uygulaması birlikte planlanmalıdır.
Göz çevresi çizgileri ve kırışıklıkları ;Kaz ayakları botoksu olarak da bilinir. Özellikle güldüğümüz zaman göz çevresinde oluşan kırışıklıklar göz çevresi botoksu ile düzeltilebilir.

Üst dudak (smokers çizgileri );Dudak üstündeki sigara çizgilerine etki eden bir botoks uygulamasıdır
Boyun kırışıklıkları Burun ucu botoksu ve Burun üstü tavşan çizgileri ;Burun ucu botoksu ile özellikle gülerken aşağı inen burun ucu düzeltilmiş olur. Ayrıca burun üst kısmındaki mimik çizgileride (tavşan çizgileri ) botoks uygulaması yapılarak düzeltilebilir

Ağız köşesi çizgilenmeleri ; dudak köşelerinden aşağıya inen üzüntü çizgilerine (Marionette) alt dudak köşelerini aşağı çeken kaslara yapılan botoks uygulaması ile alt dudak köşeleri tekrar yukarı kaldırılmaktadır . Ve ayrıca Tedavi amaçlı olarak
Aşırı terleme tedavisi ( el, ayak, koltuk altı terlemeleri ) ;Hiperhidroz adı verilen aşırı terlemelerin tedavisinde de botox uygulamaları oldukça başarılı sonuçlar vermektedir Botox’un terlemeyi önleyici etkisi, terlemede rolü olan sempatik sinirlere etki ederek ter bezlerinden ter üretimini  önlemesinden oluşur ayrıca terlemeye neden olan salgı bezinin etrafındaki kaslar botoks uygulaması ile zayıflatılır ve bu durum terlemenin azalması ile sonuçlanır. Etkisi 6- 9 ay boyunca devam edebilmektedir.

Migren tedavisi ;Özellikle başın ön kısmından kaynaklanan migren ağrıları, bu bölgeye yapılan migren botoksu ile düzeltilebilmektedir. Hasta 6 aylık dönem içinde migren ağrıları hissetmez

Diş eti gözükmesi (Gummy Smile) ;Özellikle üst çene problemi olan hastalarda güldükleri zaman diş etleri çok fazla gözükebilmektedir.Botoks uygulaması bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Masseter botoksu ; Diş sıkma ve diş gıcırdatma tedavisinde de uygulanabilen bu yöntem ile yüze erkeksi ve sert bir görünüm veren kare yüz şekli küçültülüp daha orantılı , daha kadınsı , daha oval bir yüz hattı oluşturma ve yanak inceltmede çok etkin bir şekilde , güvenle uygulanmaktadır.

İşlem Nasıl Uygulanıyor? 

Botoks uygulanacak bölgeye, lokal anestezi kremi uygulanıp 10-15 dakika bekleniyor.Bu şekilde uygulama sırasında hissedilecek ağrı minumum düzeye iner. Uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine gerekli dozlarda botoks enjeksiyonu yapılıyor.Uygulama yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Ne Zaman Etki Gösteriyor? 

Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte en erken ikinci günde ortalama 3-4 günde etkisini göstermeye başlıyor.Genel olarak etkisi 7-10 günde tamamlanıyor. Tam sonuç 2 haftanın sonunda elde edilmiş oluyor. Gerek duyulması durumunda yaklaşık 10 – 20 gün sonra kontrol seansı yapılır.
Etki ne kadar sürer ?

Kişiye, işlem yapılan bölgeye ve vücudun verdiği cevaba bağlı olarak bir sonraki uygulama planlanır. Yaş, cilt yapısı ve kullanılan mimikler zamanı belirlenmesinde başlıca etkenlerdir.
Bir sonraki uygulama, kişinin durumuna göre en erken 3-4 ay sonra yapılabilir.
Botoksun etkisi maksimum 6-9 ay olarak geçmektedir.Düzenli yapılmış uygulamalarla süre maksimuma çıkabilmektedir.
Botoks uygulaması kesinlikle gerekli eğitimleri almış ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Uygulama Sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlemden hemen sonra iğne deliklerinin tam olarak kapanması için ortalama 4 saat uygulama yapılan bölgeye su değmemelidir.Duş-banyo en az 8 saat sonra yapılmalı ve yüz bölgesi soğuk suyla yıkanmalıdır.
İşlemin yapıldığı gün en az 6-8 saat dik pozisyonda kalmalı ,öne eğilmemeli,uyurken yüzüstü yatılmamalı, uyku pozisyonuna dikkat edilmelidir.

İşlemin yapıldığı gün uygulama bölgesine makyaj yapılmamalıdır.
İşlemin yapıldığı gün masaj ,sauna, spa ,kuaför ve spora gidilmemelidir.1 – 2 gün ağır egzersiz yapılmamalı , uygulama yapılan bölgeye ani kan akışına neden olabilecek eğilme ve ıkınma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır

Botoks sonrası oluşabilecek yan etkiler nelerdir?

Botoks ; vücuda zarar vermeyecek dozlarda uygulandığından, uygulaması oldukça güvenli, yan etkileri ise yok denecek kadar azdır. En sık görülen yan etki iğneye bağlı ve enjeksiyon yerlerinde oluşan  küçük morarmalardır.Bu morluklar en geç 1-2 hafta içinde tamamen geçmektedir.Bazen hastanın uyarıları dikkate almaması veya yapılan yanlış uygulamalar sonucu göz kapağında tek taraflı düşmeler olabilmektedir, fakat bu durumun tedavisi içinde kullanılan bir göz damlası mevcut olup durum 1-2 hafta içinde düzelmektedir.Oluşabilecek asimetrik kaş kalkmaları da kontrol seanslarında düzeltilebilmektedir.

Kimlere Uygulanır, Yaş Sınırı Var Mı? 

Yüzünde istenmeyen kırışıklığı ve çizgisi olan herkese, 18-65 yaş arasında uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir. Fakat botoks uygulaması yaptırmak için çok geç kalındı ise ve kırışıklıklar çok derinleşmişse çizgiler tamamen yok olmaz ,derinliği azalır.Ve tedaviye farklı uygulamalar (örn. dermal dolgu , iple örümcek ağı ) ilave edilir. O yüzden mümkünse çizgiler derinleşmeden önce Botoks tedavisine başlanılırsa sonuç daha etkili olur.
Botoks ; Gebe ve emziren kadınlara ayrıca belirli kas hastalığı bulunan kişilere uygulanmamalıdır.

Botoks ile İfadesiz Yüz oluşur mu ?

Botoks uygulaması yapıldığında yüz ifadesi kaybolmaz, tam tersi gereksiz mimik ve kırışıklıklardan kurtulursunuz.Bazı hastalar katı botoks uygulaması dediğimiz tamamen mimiksiz olma durumunu tercih ederken bazıları ise daha doğal uygulamaları tercih etmektedir. Yine tüm kaslara uygulama yapmak yerine bazı kaslara uygulama yapmak ,ifadesiz yüz oluşmasını zaten engellemektedir. Sonuç olarak kliniğimizde hastaların tercihi yönünde işlem yapılmaktadır.