Akupunktur Tedavileri

Akupunktur, hekim tarafından vücutta bulunan belirli noktalara ince iğnelerin uygulanması ile yapılan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur Tedavisi, birçok sağlık sorununda başarılı bir şekilde uygulansa da, özellikle zayıflama ve ağrı tedavilerinde son derece etkili bir yöntemdir.

Akupunktur Tedavisinin Etkili Olduğu Durumlar

 • Kilo verme
 • Baş ağrıları
 • Sigara bırakma
 • Adet ağrıları
 • Kas, eklem ve bel ağrıları
 • Asabi hipertansiyon
 • Yüz felci
 • Stres, panik atak ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları
 • Uykusuzluk
 • Spastik kolon
 • Ankiyete ,Sınav korkusu ve uçak korkusu vs..

Akupunktur ile Ağrı Tedavisi

Akupunktur elekromanyetik sinyalleri uyararak, bağışıklık sistemi hücrelerinin ve ağrı giderici kimyasalların salınımını artırıyor.

Beynin acı ile ilişkilendirilen bölümündeki, yani limbik sistemdeki aktiviteyi azaltarak ağrı ve acı kontrolü sağlıyor.
Vücutta birçok mekanizmayı kontrol eden hipotalamus ile hipofiz bezini uyararak etki ediyor.
Nörotransmitter ve nörohormonların salınımını etkileyerek beyin kimyasında olumlu değişimlere neden oluyor.

Akupunktur ile Zayıflama Tedavisi

Böyle bir tedaviye  baslamadan önce , fazla kiloların sebebinin herhangi bir tıbbi probleme baglı olup olmadıgı  kontrol edilip  , olası bir durumda  hasta , varolan probleme yönelik olarak tedavi edilmeli veya ilgili klinik tedavisine yönlendirilmelidir.Mevcut kilolarının  daha çok sedanter ( monoton ) bir yaşam tarzına baglı olduguna karar verilen hastalar akupunkturla  tedavi programına kabul edilmelidirler.

Genel olarak bir zayıflama programında amaç ; kilo fazlasına göre olmak üzere
1 ayda  4 – 6 kg civarında kilo kaybı olusturmak olmalıdır. Kısa sürede fazla kilo kaybı elde edilmeye çalışılan (şok diyet ,yaz diyeti, kış diyeti ,moda diyeti vs…gibi) diyet  programlarını uygulayanlarda öncelikle hızlı bir kilo kaybı görülsede  ( ki  vucüttan  bu şekilde yoğun sıvı kaybı yaşanır ) ilerleyen zamanlarda kaybedilen kiloların kolaylıkla yerlerine geri döndügü görülecektir .Hızlı kilo verimi sağlıklı olmamaktadır.Haftada 5 kilo, ayda 20 kilo verdirdiği söylenen mucize diyetler vücut için zararlı olup kesinlikle önerilmemektedir.Hızlı verilen kiloların hızla yeniden alınacağı ve günlük ihtiyaçtan az beslenmenin çeşitli hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Akupunktur ile zayıflama tedavisinde iğneler kulak ve etrafındaki bazı bölgelere batırılmaktadır.Tedavide Kulak akupunkturu tek başına yeterli olmaktadır. Bu tedavide çoğunlukla kalıcı iğneler kullanılmaktadır.Tedavi ; haftada en az 1 seans olarak planlanır.Kulakta iğne batırılan bu bölgeler genellikle kişinin zayıflamasına yardımcı olacak olan; iştah baskılayıcı , sürekli atıştırma ihtiyacını azaltıcı, metabolizmayı hızlandırıcı, yeni yaşam tarzına adaptasyon sırasında meydana gelen semptomları azaltıcı, vücudun dinamik olmasını sağlayıcı, kan şekerini dengeleyici, gereksiz tatlı yeme krizlerini önleyici, aynı zamanda yeni beslenme programı esnasında vücut enerjisinin düşmesini engelleyici, açlık durumunda dahi açlık seviyesi hissini azaltıcı, mutluluk hormonlarını ( seratonin,endorfin gibi ) uyararak motivasyonu sağlayıcı, hastayı rahatlatıcı sinyallerin beyine iletildiği uyarının verildiği noktalar olmaktadır. Kişi kilo vermek için takip edeceği yeni beslenme programını uygularken dışarıdan her hangi bir takviye almadan bu sinyallerin beyne ve vücuda iletilmesi yardımıyla daha hızlı, daha verimli ve daha kalıcı bir şekilde zayıflayacaktır.
Özetle ; Akupunktur tedavisi ile kişinin yeme isteği azalır, öğün aralarında midedeki kazıntı hissi azalır ,açlık baskılanır, minimum düzeyde hissedilir ve kişinin daha çabuk doyması sağlanır.
Kilo vermek için uygulanacak olan akupunktur seanslarının sayısı kişinin kilosuna ve genel durumuna bağlıdır. Kilo verme sırasındaki en önemli husus kişinin sabrıdır.

Akupunkturun Zayıflamadaki Etkisi

1. İştah ve acıkma hissini en aza indirir. Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp, seratonin yani özellikle çikolata yedikten sonra ortaya çıkan mutluluk hormonunun seviyesini artırır. Bu şekilde yiyerek değil, yemeyerek mutlu olmamızı sağlar.

2. Midede kazınma, yanma ve ekşimeyi önler. Kulaktan yapılan akupunktur, kulaktan mide ve bağırsaklara kadar uzanan sinir uçlarını uyararak mide asidini azaltıyor. Kontrol altına alınan mide asiditesi sayesinde , diyete bağlı olarak boşalan midede herhangi bir rahatsızlık olmuyor. Keyifle diyet uygulanıyor.

3. Düşük kalorili beslenmeye bağlı olarak oluşan halsizlik ve bitkinliği önler. Daha zinde olmamızı ve daha çok enerji vererek kolay kilo vermemizi sağlar.

4. Akupunktur uygulaması sırasında; vücutta seratonin ve endorfin hormonlarının seviyesi artmaktadır. Bu da diyet yapan kişiye huzur verir, sedasyon sağlar. Böylece kişide istediği her şeyi yiyememekten dolayı oluşan stres ve gerginlik yaşanmaz. Sonuçta; kişi sakin ve huzurlu bir şekilde diyetine devam eder.

5. Metabolizma hızını düzenleyici rolü vardır. Akupunkturla tedavi gören kişinin metabolizma hızı arttığı için diğer kişilere göre, zorlanmadan daha kolay kilo verir.

Yukarıda da anlatıldığı üzere sadece Akupunktur ile kilo verilmez.Hastaya ayrıca düzenli ve dengeli  beslenme alışkanlığı kazandırılmalı ve Egzersiz-Yürüyüş vs.. gibi aktiviteler yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. Akupunktur ile zayıflama yönteminde de diğer zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi hedeflenen kilolar verildikten sonra tekrar eski beslenme alışkanlıklarınıza dönmemeli, akupunktur seanslarını giderek azaltarak belli dönemlerde tekrar ettirmelisiniz. Ancak bu şekilde kilo verme durumu kalıcılığını korur. Akupunktur ile zayıflamada kişi ,ortalama olarak vücut ağırlığının %5-6 ’sını bir ayda vermektedir. Buna göre her ay vermek istediği kiloya göre akupunktur seanslarına devam edebilir. Daha sonrasında ise kişi kilo koruma programına alınır.

Akupunktur ile Sigara Bırakma

Vücuda iğne batırılarak bir kodlama verilir. Beyin bu kodlamayı hafızasına alır ve unutmaz. Bu nedenle tedavi sonrasında sigaraya istek duymaz ya da dumanından rahatsızlık duyar. Bu tedavinin başarılı ve kalıcı olması için bir takım şartları hastanın yerine getirmesi gerekir. Önce bağımlı olan kişi, sigaranın kendisinde oluşturacağı sağlık problemlerinin bilincinde olmalı ve kendi isteği ve iradesi ile bağımlılıktan kurtulmaya karar vermiş olmalıdır.Yani sigara bağımlılığı tedavisinde en önemli husus kişinin sigara bırakmayı kendisinin istemesidir.Sigara bağımlılığı tedavisi için bize başvuran kişinin gerçek anlamda kararlılığını anlamak için en az 12 saat sigaradan uzak kalmasını istiyoruz. Bunu isteme sebebimiz tedavi öncesi vücudun nikotinden belirli bir süre uzak kalması tedaviyi daha başarılı olmasını sağlamasıdır. Hatta sigaradan uzak kalma süresi arttıkça tedavinin başarı oranı artmaktadır. Bir diğer sebebi ise sigara yoksunluk belirtilerini kişi üzerinde gözlemleyip tedavimizi ona göre şekillendirmektir.